RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Ze schopností pramení sebedůvera. Sebedůvěra minimalizuje strach a obavy.
Gabe Suarez

Atletická Báze


Stavíme naše bojové a sebeobranné dovednosti na kvalitním bojověatletickém základu. Cílem je student, který rozumí tomu jak efektivně využít své tělo při boji.


Naše metody Atletické báze (ATB) - RBSD BOXING (pro boj v postoji a v klinči) a RBSD GRAPPLING (zápas na zemi) mají za cíl naučit naše studenty techniky a taktiky, které je možné si vyzkoušet při cvičném boji a přitom jsou efektivní při skutečném střetu.


Někteří naši studenti trénují pouze ATB a v daných disciplínách úspěšně závodí. Takže jestliže nefandíte přímé a tvrdé linii sebeobrany, můžete si skvěle zacvičit při sportovně postaveném tréninku a přitom si odnést velice užitečné znalosti využitelné nejen v tělocvičně...


RBSD BOXING a RBSD GRAPPLING je skvělou příležitostí jak efektivně a navíc zábavně budovat fyzickou kondici v kolektivu aktivních lidí.RBSD BOXING

RBSD Boxing

RBSD Boxing lze chápat jako „páteř“ Atletické báze systému RBSD. Cílem tréninku atletické báze a tedy i RBSD Boxingu je student, který rozumí, jak jeho tělo v boji pracuje, jaké techniky lze a jaké nelze v boji použít. Může sám pracovat na efektivních pohybech, protože rozumí tomu, jak boj vypadá a učí se z vlastní zkušenosti. Není závislý pouze na přebírání technik od trenéra nebo učitele, protože velikou část zkušeností získá sám při sparringu nebo živých drilech.


Hlavní myšlenky a principy RBSD BOXINGU jsou tyto:


  • je orientovaný především na sebeobranu (modifikované kryty a údery)
  • obsahuje boj v postoji i v klinči
  • většina technik je přenositelná na boj se zbraní či proti ní
  • všechny vyučované techniky či postupy je možné vyzkoušet ve sparringu
  • při tréninku je počítáno i s pouličními útoky (kravata, údery s držením atd..)
  • je to základ, který se dá rozšířit o sportovní část (kick box, thai box...)
  • tréninky a sparringy probíhají i v reálném prostředí a za reálných podmínek
  • počítá s bojem proti více útočníkům
  • student se neučí jen bojovat, ale učí se tréninkové postupy, aby mohl cvičit sám

Základní myšlenka, techniky a postupy RBSD Boxingu pochází ze systému Crazy Monkey Defense Program (Rodney King), které přinesli Lukáš Wolf a Martin Mikolášek, kteří byli tři roky instruktoři v této organizaci. Později jsme doplnili tyto metody o systém Red Zone (Jerry Wetzel) – například využití oděvů v klinčích a další…


RBSD Boxing

Vzhledem k tomu kolik času si můžeme dovolit věnovat tréninkům, najdete v RBSD Boxingu opravdu jen funkční základy. Nejde o to akumulovat množství technik, ale ovládat základy v každé situaci. Jak říká Lee Morrison:


„Neexistují pokročilé techniky, jsou jen základy dělané dobře.“


Proto je struktura RBSD Boxingu vymyšlená tak, že základ, který student dostane během několika týdnů, se dále rozvíjí speciálně zaměřenými programy ‐ Pluginy. Student naučí základní prvky (Elementy), které se poté učí používat pro různé situace (útok, protiútok, více protivníků atd.). Není cílem mít pro novou situaci nové techniky, naopak vyřešit situaci pomocí základních prvků, které student dobře zná.RBSD GRAPPLING

RBSD Grappling

RBSD GRAPPLING je disciplína, které se zaměřuje na boj na zemi. Zde se snažíme soupeře kontrolovat, nasadit mu páku nebo škrcení. Náš přístup je ovlivněný tím, že tréninky směřujeme k sebeobraně. Trénujeme techniky využitelné společně s údery, abychom nemuseli náš přístup příliš měnit v reálné situaci.


RBSD Grappling

RBSD Grappling je výborná varianta jak doplnit trénink sebeobrany o složku bojového umění a tím vyvážit agresivitu a nasazení potřebnou pro Reálnou Sebeobranu. Nicméně stále trénujete vysoce efektivní postupy, fyzickou kondici a práci proti aktivnímu soupeři.


Jsme toho názoru, že není nutné studenty tlačit do závodů a turnajů ve sportovním grapplingu. Myslíme si, že plnohodnotný trénink neznamená nutně závodní přípravu, každý má vlastní motivaci k tréninku a závodní kariéra je jen jednou z možností.


Někteří naši studenti se úspěšně účastní turnajů v grapplingu, takže máte možnost čerpat i z jejich bohatých závodních zkušeností a možná nastartovat i vaši závodní kariéru.