RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Lee Morrison
Pick up rock, hit!
Lee Morrison

RBSD Czech Republic

Jsme sdružení klubů, zabývajících se tréninkem a výukou reálné sedeobrany. RBSD je zkratkou anglických slov Reality Based Self Defense (volně přeloženo - Reálná Sebeobrana). Tuto zkratku jsme zvolili, protože je naším cílem přispět k rozvoji tohoto odvětví. Poznatky pro výcvik čerpáme od kvalitních instruktorů z celého světa, z našeho vlastního tréninku a z praktických zkušeností.


Prezentujeme náš vlastní pohled na trénink sebeobrany, který netvoří pouze jediný styl nebo systém. Jsme oficiální zástupci z více systémů: Urbancombatives (Lee Morrison), Reality Based Personal Protection (Jim Wagner), S.P.E.A.R. System (Tony Blauer)... A máme zkušenosti z mnoha dlaších jako například: Crazy Monkey Defense Program (Rodney King), Kapap, Krav Maga (Ladislav Matula) a další...


Cvičíme RBSD zcela nezávisle a jsme otevřeni novým řešením a postupům, které nám pomohou lépe se připravit na případný střet. Proto se neustále snažíme sbírat kvalitní informace na trénincích a seminářích u nás i v zahraničí a tyto informace dále předávat na trénincích a akcích pořádaných naším sdružením nejen v české Republice.


Naši instruktoři stále pracují a vylepšují tréninkové postupy na pravidelných seminářích. Plně podporujeme jejich zaměření a jedinečnost. Takto máme ve svém týmu instruktory reprezentující různé systémy uznávané po celém světě. V mnoha oblastech jsme jediní zástupci pro daný systém v České republice. Každý instruktor vede svůj klub.
Jestli chcete zjistit zde je RBSD klub i ve vašem městě klikněte sem.


Atletická Báze

Atletická Báze

Stavíme naše bojové a sebeobranné dovednosti na kvalitním bojově-atletickém základu. Student, který rozumí tomu jak evektivně využít své tělo při boji v postoji, v klinči a na zemi je výborně připravený na trénink sebeobrany. Stačí přidat zbraně, více útočníků a pouliční taktiky a získáte bojovníka připraveného na všechny situace.


Naše metody Atletické báze (ATB) - RBSD Boxing (pro boj v postoji) a RBSD Grappling (zápas) mají za cíl naučit naše studenty metody, které je možné si vyzkoušet při cvičném boji a zároveň jsou efektivní při skutečném střetu.


Někteří naši studenti trénují pouze ATB a někteří v daných disciplínách úspěšně závodí. Takže jestliže nefandíte přímé a tvrdé linii sebeobrany podle metod Urbancombatives, můžete si skvěle zacvičit při sportovně postaveném tréninku a přitom si odnést velice užitečné znalosti využitelné nejen v tělocvičně...


Tyto tréninky jsou skvělou příležitostí jak efektivně a navíc zábavně budovat fyzickou kondici.RBSD Boxing

RBSD Boxing je možné chápat jako „páteř“ Atletické báze systému RBSD. Není cílem vytvořit metodu pro trénink závodníků v různých bojových sportech, cílem tréninku atletické báze a tedy i RBSD Boxingu je student, který rozumí tomu, jak jeho tělo v boji pracuje a jaké pohyby lze a také jaké nelze v boji použít. Student takto sám může pracovat na efektivních pohybech, protože rozumí tomu, jak boj vypadá a může se učit z vlastní zkušenosti. Není tak odkázán na přebírání technik od trenéra nebo učitele. To znamená, že se učí svými vlastními zkušenostmi, které posbírá při sparringu a živých drilech v tělocvičně.


RBSD Boxing je základ pro trénink Atletické Báze, hlavní myšlenky a principy jsou tyto:


RBSD Boxing
RBSD Boxing
  • je orientovaný především na sebeobranu (modifikované kryty a údery)
  • obsahuje boj v postoji i v klinči
  • většina technik je přenositelná na boj se zbraní či proti ní
  • všechny vyučované techniky či postupy je možné vyzkoušet ve sparringu
  • při tréninku je počítáno i s pouličními útoky (kravata, údery s držením atd..)
  • je to základ, který se dá rozšířit o sportovní část (kick box, thai box...)
  • tréninky a sparringy probíhají i v reálném prostředí a za reálných podmínek
  • počítá s bojem proti více útočníkům
  • student se neučí jen bojovat, ale učí se tréninkové postupy, aby mohl cvičit sám

Při splnění těchto podmínek dostáváme jakousi obecnou strukturu a popis, jak trénovat boj v postoji tak, abychom neulpívali na taktikách a technikách vhodných pouze pro sportovní utkání. Základní techniky a postupy RBSD Boxingu pochází ze systému Crazy Monkey Defense Program, které přinesli Lukáš Wolf a Martin Mikolášek, kteří byli tři roky instruktoři v této organizaci.


Myšlenka RBSD Boxingu je mít co nejjednodušší program pro trénink boje v postoji. Nejde o to akumulovat množství technik, ale ovládat základy v každé situaci. Jak říká Lee Morrison:


„Neexistují pokročilé techniky, jsou jen základy dělané dobře.“


Proto je struktura RBSD Boxingu vymyšlená tak, že základ, který student dostane během několika týdnů nebo měsíců, se bude dále rozvíjet speciálně zaměřenými programy - Pluginy. Myšlenka je taková, že se student naučí základní prvky (Elementy), které se poté učí používat pro různé situace (útok, protiútok, více protivníků atd.). Není cílem mít pro novou situaci nové techniky, naopak vyřešit situaci pomocí základních prvků, které student dobře zná.RBSD Grappling

Druhý prostředek tréninku Atletické Báze je zaměřený na boj na zemi - Grappling. Náš přístup ke grapplingu je ovlivněný tím, že naše tréninky směřujeme k sebeobraně. Soustředíme se na techniky využitelné i společně s údery, abychmo nemuseli náš přístup příliš modifikovat v reálné situaci.


RBSD Grappling
RBSD Grappling

RBSD Grappling je výborná varianta jak doplnit trénink sebeobrany o složku bojového umění a tím vyvážit agresivitu a nasazení Urbancombatives. Nicméně i při tomto umění trénujete vysoce efektivní postupy, fyzickou kondici a práci proti aktivnímu soupeři.


Jsme toho názoru, že není nutné studenty tlačit do závodů a turnajů ve sportovním grapplingu. Myslíme si, že plnohodnotný trénink neznamená nutně závodní přípravu, každý má vlatní motivaci k tréninku a závodní kariéra je jen jednou z možností.


Někteří naši studenti se úspěšně účastní turnajů v grapplingu, takže máte možnost čerpat i z jejich bohatých závodních zkušeností a možná nastartovat i vaši závodní kariéru.