RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Rychlá reakce je dobrá, ale být o krok napřed je ještě lepší.
Gabe Suarez
    ČLÁNKY | NÁVODY

Skládáme si ochranný oblek - chrániče stehen


Ochrana stehen není až takovou prioritou jako například helma, suspenzor, nebo chránič na hrudník. Ale je lepší, když máte i takový druh chráničů ve výbavě, protože nikdy nevíte, co zrovna budete potřebovat nacvičit. Druhý důvod pro takový druh chrániče je, že nevíte, jestli vás student nepřekvapí pořádným kopem na stehno, úderem obuškem, atp. Abychom mohli trénovat i následující den a nácvik modelových situací nás nevyřadil na několik dnů z tréninku, je potřeba mít v záloze i tento materiál.

Chrániče stehen můžeme rozdělit na dva druhy:

 

1) Volné chrániče (třeba na holeň), které si můžete připevnit i na stehno

Volné chrániče mají tu výhodu, že najdou uplatnění i pro mnoho jiných nácviků, nejen pro nácvik kopů na stehno. Takže hlavní plus je v univerzálnosti jejich použití. V RBSD je používáme, když jsou potřeba pro celou skupinu lidí. Je to levnější než mít takové množství ochranných kalhot. Navíc u kalhot je důležitá velikost, tento problém u volných chráničů odpadá. Nejvíce se nám osvědčili chrániče na holeně. Pár seženete kolem 400 Kč. Musíte si dát pozor aby byly co nejtvrdší, některé firmy je dělali z měkké pěny a po pár pořádných kopech už se skoro nedalo stát na nohou. V současné době jsou k mání spíše profilované chrániče na Kickbox a Muay Thai, takže bude nutné trochu pohledat na internetu.


 
Na obrázku je vidět nácvik kopů na stehno. Jako
ochrana stehna je použitý právě chránič holení.

 

2) Ochranné kalhoty

Ochranné kalhoty jsou jistě dobrou volbou pro trenéra nebo osobu, která funguje jako útočník při modelových situacích. Oproti první variantě mají výhodu v tom, že se lépe nosí a člověk je v nich pohyblivější. A určitě nechcete vypadat jako jako držák na lapy, ale jako útočník. Ochranné kalhoty mají jednu velkou výhodu, a to je ochrana kostrče a zvýšený pas, takže máte kryté ledviny. Je to dobré zvláště když trénujete na tvrdé podlaze, protože se nemusíte starat o to, jak dopadnete, a můžete se naplno věnovat studentovi.

Popíšu zde tři varianty. Dvě z nich jsou z hokejové výstroje a jedna jsou ochranné kalhoty z obleku High Gear. Máme v klubu všechny tři varianty a já osobně používám jen ty hokejové. Tony Blauer se koneckonců při výrobě High Gearu nechal hodně inspirovat hokejovou výstrojí.

 

HOKEJOVÉ KALHOTY - HRÁČ

Když už si mám něco obléci, tak tohle je pro mne nejčastější volba. Zejména pro jejich pohyblivost. Zajistí základní ochranu a tolik nepřekáží. Cena v obchodech je kolem 1000 Kč. My používáme kalhoty z bazaru, které jsme koupili za směšných 200 Kč.

 

 

 


HOKEJOVÉ KALHOTY - BRANKÁŘ

Masivní ochrana stehen za cenu snížené pohyblivosti. Na rozdíl od hráčských kalhot se mi na tyto kalhoty těžko obléká suspenzor. Cena je vyšší než u kalhot pro hráče, počítejte s částkou 2000 Kč a výše. Ale opět se vyplatí projít bazary s hokejovou výstrojí. My jsme koupili tyto kalhoty za 500 Kč. Takže jestli máte dost místa v tělocvičně, není problém sehnat si oba druhy kalhot, které budete střídat podle toho, na čem chcete pracovat.

 

 


KALHOTY HIGH GEAR

Tohle je součást obleku High Gear. Vlastně se jedná o kopii hokejových kalhot. Nevidím, žádná výrazný rozdíl mezi hokejovými a těmito kalhoty. Cena je 210 USD. To je bez cla a poštovného zhruba 4 100 Kč. Ačkoliv máme 2 kompletní obleky High Gear, tak stále nejvíce používám hokejové kalhoty pro hráče. Jestliže chcete svůj trénink přenést i někam mimo tělocvičnu, kde je prach nebo špína tak v čem byste radši cvičili v kalhotách, které koupíte za 200 Kč, nebo v těch za 4000 Kč?

 

 

Všechny výše uvedené kalhoty jsou vhodné pro trénink sebeobrany. Je jen na vás, kolik věnujete financí na nákup těchto chráničů. Podle mého by pro normální klub naprosto postačilo několik velkých chráničů na holeně a jedny nebo dvoje hokejové kalhoty. Záleží na tom, jak moc času věnujete modelovým situacím. Vzhledem k velkému počtu studentů jsou pro mně modelové situace záležitostí spíše soukromých tréninků.18.05.2012 • Martin Mikolášek