RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Většinou jsou cesty ven ... dříve než začne boj.
Gabe Suarez
    ČLÁNKY | NÁVODY

Skládáme si ochranný oblek - chrániče holení


Moderní metody sebeobrany často používají při svém výcviku ochranný oblek pro modelové situace, mikroscénáře, drily, nebo nácvik technik s plným kontaktem. Na trhu je mnoho takových obleků, které mají rozdílné vlastnosti stejně jako výhody nebo nevýhody. Jednou z hlavních nevýhod je vysoká cena obleků. Jednou z možností, jak si zajistit ochranný oblek za přijatelnou cenu, je složit si jej z různých částí.

V RBSD Olomouc máme dva originální obleky High Gear a spoustu dalších jsem již vyzkoušeli. Přesto nejpoužívanější je náš vlastní oblek složený z ochranných pomůcek pro různé sporty. V následujících typech a návodech popíši nápady a možnosti na jednotlivé části ochranného obleku, který si můžete sami složit. Často za zlomek ceny a s přinejmenším stejnými možnostmi, jako mají komerční obleky.

Hledejte chrániče pro sporty jako je hokej, americký fotbal nebo motokros, určitě najdete velmi mnoho vhodných variant. Další možností jsou díly z protiúderových obleků pro policii.

 

Chrániče holení

Na ochranu nohou hledejte pevné plastové chrániče. Kožené nebo textilní chrániče na bojové sporty nejsou vhodné, protože je brzy zničíte (předpokládám, že budete cvičit v botách a ne na boso). Kazdý ví, jak je důležité mít v pořádku kolena, proto je velice důležité, aby chrániče holení měli zároveň i chránič kolen. Všechny tři varianty, které jsou dole uvedeny splňují tyto požadavky.

VARIANTA 1 - HOKEJOVÉ CHRÁNIČE

Velice přístupná, levná a naprosto vyhovující varianta. V každém větším městě je obchod s potřebami pro lední hokej, dokonce i v supermarketech občas na tyto výrobky narazíte. Jedinou nevýhodou je, že nemají chránič nártu. Cena hokejových chráničů začíná kolem 600 Kč, ale můžete je samozřejmě koupit i za několik tisíc.

 

 

 

VARIANTA 2 - CHRÁNIČE NA SOFTBALL

Vzpomínám si, že tyhle používal Laďa Matula na seminářích a trénincích. Jsou velmi podobné hokejovým chráničům. Výhoda je, že mají integrovaný chránič nártu. Jsou většinou trochu dražší, počítejte 

cenu od 1500 Kč výše. A samozřejmě obchod s vybavením pro softball hledejte spíše na internetu.

 

 

VARIANTA 3 - CHRÁNIČE K PROTIŮDEROVÉMU OBLEKU

Tohle je jistě vhodná varianta, vždyť je to výrobek určený přesně pro tyto situace. Je samozřejmé, že tyto chrániče mají integrovanou ochranu kolen i nártů. Cena začíná kolem 3 000 Kč. Ale je možné občas narazit na použité a levnější chrániče v armyshopech apod.

 

 

 

 

V RBSD Olomouc máme mnoho druhů chráničů na holeně, ale suverénně nejpoužívanější jsou hokejové chrániče. Jedná se o nejpřijatelnější variantu jak cenou tak kvalitou. Na obrázku je vidět dril kdy obránce leží na zemi a brání se pomocí kopů stojícímu útočníkovi. Jen pozor na to, že tyto chrániče vás neochrání proti poškození vazů v koleni, je na 

útočníkovi, aby byl na tolik zkušený a nestavěl se do pozice bokem, kde mu hrozí právě toto zranění.

 

 

 

 

 12.04.2012 • Martin Mikolášek