RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Většinou jsou cesty ven ... dříve než začne boj.
Gabe Suarez
    ČLÁNKY | NÁVODY

Safety man


Každý chápe, že zranění je něco, čemu se na tréninku nevyhneme. Ale je v zájmu všech, aby zranění bylo co nejméně.

Při nácviku modelových situací a miniscénářů je vhodné, aby někdo dohlížel na průběh nácviku a včas cvičení zastavil nebo usměrnil tak, aby nedošlo ke zranění některého z účastníků. Při cvičení je často zmatek a je potřeba "pohled zvenčí" aby studenty ohlídal.

Safety man by měl být alespoň pokročilý student, aby věděl co od daného cvičení může očekávat a proč se to celé vlastně dělá. Měl by mít silný hlas a respekt u ostatních studentů. Protože občas může skončit jako rozhodčí, který vstupuje mezi dva zuřivé zápasníky. Jistě nechcete tuto roli přidělit slečně, která má 45 kilogramů a hlas který není slyšet.

Pokyny Safety Mana jsou v danou chvíli zákon - například když řekne stop nebo pískne na píšťalku, tak všichni účastnící okamžitě zastaví jakoukoliv činnost. U studentů je tendence ještě techniku/člověka dokončit a potom až uposlechnout příkazu. Je nutné si uvědomit, že akce je zastavena, protože někomu hrozí přímé nebezpečí úrazu, které nemusí být "lidem v akci" zřejmé.

Například na semináři ECQ (16.04.2011), když jsme měli několik skupin pro nácvik RBSD sparringu (cílem bylo uhodit soupeřovou hlavou o zeď) tak jsem jako Safety Many pro jednotlivé skupiny vybral instruktory z jiných klubů u kterých je jistota, že umí v těchto situacích zakročovat.

Video je z pořadu Fokus České televize, který jsme natáčeli v Brně. Jedná se o situaci, kdy obránce upadne na schodech a musí se bránit pomocí kopů útočníkovi, který běžel za ním. Scénář je řešen tak, že ten který běží za obráncem, se v okamžiku pádu stává Safety Manem, takto se "obrněný" útočník může lépe připravit. Abychom z drilu vytěžili ještě více má útočník lapu, helmu s mříží, dva suspenzory a hokejové chrániče na holeně.

 

Safety Man je zde naprostou nutností, jestli chcete pracovat na kontakt a vyzkoušet si tak toto cvičení jak by mohlo vypadat ve skutečnosti.01.11.2011 • Martin Mikolášek