RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Lee Morrison
Pick up rock, hit!
Lee Morrison
    ČLÁNKY | NÁVODY

Tréninkové nože


Obrana proti útočníkovi ozbrojenému nožem je obsažena v mnoha stylech bojových umění nebo systémech sebeobrany. V tomto článku se budu věnovat různým typům tréninkových nožů tak, aby jejich použití umožnilo maximálně reálný trénink. Nebudu se rozepisovat o velkém množství tréninkových nožů které je možné zakoupit v potřebách pro bojové sporty. Spíše se chci věnovat nožům, které používáme při našem tréninku a mnohdy si je musíme vyrobit sami tak, aby vyhovovaly pro plno-kontaktní typ tréninku, označení zásahu, nebo jiné požadavky.

 

Pevné nože

Nože s pevnou čepelí v žádném případě nejde použít na plno-kontaktní útok. Je samozřejmé, že se při tréninku s pevnými noži používá ochrana očí, ale i přesto mohou způsobit vážná zranění, jako například zlomená žebra a podobně. Proto pevné nože používáme jen při situacích jako je hrozba zbraní nebo při tréninku tasení vlastní zbraně.

Při tréninku nikdy nepoužíváme ostré nože!

V současné době lze koupit tréninkové nože s pevnou čepelí z různých materiálů (dřevo, plast, kov). Nám se maximálně osvědčily nože od firmy Sharkee. Zejména poslední model, který má tvar i délku běžného nože.

nůž Sharkee kovový nůž dřevěný nůž

Ukázka různých druhů pevných nožů používaných při tréninku je na těchto fotografiích. Na třetí fotografii je klasické dřevěné tanto s „čepelí“ polepenou stříbrnou fólií. Takto dostane čepel reálnějšího vzhledu.

 

Zavírací nože

Je vhodné mít pro trénink několik nožů, které jsou maximálně podobné skutečným zbraním. Jedním z důvodů je pro použití zavíracích nožů bez ostří je nácvik tasení zbraně v kritické situaci. Také typický zvuk při otevření nože (například při modelové situaci) automaticky vyžene adrenalin obránce na vyšší úroveň. To je jeden z důvodů proč věnovat tréninkovým pomůckám alespoň částečnou pozornost – vylepšují kvalitu tréninku.

zavírací nože od Jima WagneraUkázka tréninkových onehandů je na následujících fotografiích. Červená je maketa „Reality Based Blade“ od Jima Wagnera. Maketa má naprosto stejný tvar rukojeti, otevírání i délku čepele, jako černý originál. Čepel je hladká bez ostrých hran a opatřena otvory pro identifikaci tréninkového nože. Ze stejného důvodu je rukojeť z červeného plastu. Takto je možné, aby student používal při tréninku stejný nůž jako ostrý bez rizika poranění ostatních.

ztupený nůž a originálVětšinou jsou tyto kopie skutečných nožů drahé. Zvláště při potřebě většího množství nožů. Tento problém lze poměrně snadno vyřešit zakoupením levnějších nožů a jejich ztupením jak ukazuje další fotografie. Takto lze získat veškeré vlastnosti skutečného nože a zároveň se vyvarovat možným zraněním.

 

 

 

Nože z měkkých materiálů

pěnový nůžNení problém koupit tréninkové nože z měkké gumy. Pro náš trénink používáme nože vyrobené z pěnového Polyethylenu (hmota používaná pro tepelné izolace). Tyto nože jsou velice bezpečné, více než nože z měkké gumy. Při tréninku prakticky nezničitelné a v neposlední řadě je jejich výroba velice levná a nespolkne mnoho času.

Je dobré si „nůž“ po délce přelepit pásky pevné izolepy aby se netrhal. Nože, které toto vyztužení neměly se po čase roztrhly. Pro vyznačení ostří je dobré oblepit rukojeť páskou jiné barvy. Nejlepší materiál pro tyto nože pevnější izolační hmota, ale naprosto postačí i tepelná izolace na potrubí.

zásah pěnovým nožemDo současné doby jsem nezaznamenali jediné zranění způsobené tímto nožem. Dokonce i útoky na obličej nezpůsobily žádné škrábance nebo odřeniny.

Na obrázku je vidět výhoda měkkého nože. Kdyby obránce inkasoval ránu nožem z pevného materiálu, tak by to bylo přinejmenším na modřinu v horším případě na zlomení žebra.

 

 

Barvící nože

Dalším stupněm při tréninku obrany proti ozbrojenému útočníkovi je použití nože, který zanechá po zásahu stopu. Velice oblíbené je obarvit „ostří“ rudou rtěnkou aby „zranění“ připomínalo krev. Ale například při tréninku police je vhodná světlá barva, protože červená není na tmavé uniformě dobře vidět.

nůž No Lie BladesPodstata barvícího nože je v tom, že musí mít plochu (nejlépe z textilu) na kterou je možné nanést barvu. Z vlastních zkušeností vím, že se studenti mnohem více snaží když je v sázce „čisté triko“. Z nožů, které jsou k dostání v obchodech bych jmenoval dva typy.

No Lie Blade Trainer – jedná se o nůž z kovu s ostřím obaleným filcem. Tento nůž je dodáván i s pouzdrem. Nevýhoda je zejména v jeho ceně.

barvící nůž SharkeeSharkee Trainer – Je to stejný nůž, který jsem popisoval v kapitole o pevných nožích. Jen je jeho ostří oblepeno filcem. Výrobcem je doporučováno používat suchou křídu ke značkování zásahů. Ze zkušeností můžeme říct že je to nedostatečné a málo kdy viditelné. Proto je lepší použít tento značkovač opět s rtěnkou. Cena tohoto nože je mnohem příznivější než u výše zmiňovaného modelu.

Nevýhodou obou nožů je to, že jsou pevné a při zásahu plnou silou mohou způsobit vážné zranění. Zvláště při nastarovaném adrenalinu útočníka nebo obránce je tato šance poměrně vysoká. Tuto nevýhodu eliminuje barvící nůž opět naší vlastní výroby.

Jedná se o nůž z měkké pěny na který je přilepeno textilové ostří. Tento typ barvícího nože používáme déle než rok a má za sebou mnoho „obětí“ z modelových situací. Do dneška nebylo potřeba jej nijak opravovat. Při tréninku je možné obarvit „hrot“ a „ostří“ různou barvou aby bylo zřejmé, zda se jedná o bodné nebo řezné zranění.

pěnový barvící nůž po sparringu po modelovkách

Na fotkách je měkký nůž s barvícím ostří a dva z výsledků jeho práce. Pomalovaný obličej je ze sparringu a „malba“ na krku je z modelové situace. Tento důkaz nedává žádný pochyb o výsledku konfrontace, kdyby byl použit ostrý nůž. Příště se určitě bude dařit lépe – Hlavní je neztrácet hlavu!

 

Elektrický nůž

nůž ShocknifePosledním z výčtu tréninkových nožů je nůž od firmy Shocknife. Jedná se o elektrický paralyzér ve tvaru nože. Na čepeli je vodivá kontaktní plocha, která vás při každém doteku „nabije“ 7 500 Volty. Navíc toto elektrické ostří neustále jiskří, takže ještě navyšuje váš respekt z tohoto nástroje.

V každém případě se jedná o velký krok vpřed při tréninku sebeobrany, protože obránce skutečně udělá maximum, aby se nedostal do kontaktu s ostřím. 7 500 Voltů je dost na to aby obránce toto ostří cítil i přes kalhoty nebo košili. Jedinou nevýhodou tohoto nože je jeho cena.

 

Závěr

Cílem tohoto článku je ukázat, že není nutné utrácet velké částky peněz, abychom získali kvalitní tréninkové pomůcky. Jestliže trénujete na kontakt a v reálné rychlosti, jistě se neobejdete bez měkkého poddajného nože. Na druhé straně trénink proti situacím, kdy je obránci vyhrožováno nožem, nebo při tasení vlastní zbraně, je nutné mít i nože s pevnou čepelí, aby maximálně připomínali skutečné zbraně.21.12.2007 • Martin Mikolášek