RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Rychlá reakce je dobrá, ale být o krok napřed je ještě lepší.
Gabe Suarez
    ČLÁNKY | NÁVODY

Reportáž ze semináře Kapap (20. 5. 2007)


V květnu 2007 jsme se zúčastnili Martinem Mikoláškem organizovaného semináře Kapap, vedeného Laďou Matulou. Úkol zajistit plánovaný počet účastníků Martin po stachanovsku splnil a dokonce zhruba o polovinu překonal, takže počet účastníků se blížil třicítce.

Nácvik hammerů.Seminář začínal ráno na Olomoucké Dukle úderovkou, při které Laďa zdůrazňoval práci nohou, orientaci v prostoru nejen zrakem, vymezení vzdálenosti a hledání „exitu“. S úderovkou jsme se postupně přesunuli na zem, kde jsme procvičili jednak různé typy úderů jak rukou (kladiva, lokty), tak hlavou a na druhou stranu zkusili minimalizovat účinek útoku (držení hlavy, loktů).

Obrana proti noži na zemi.Na zemi jsme se následně věnovali technikám, jak se zbavit útočníka, který je v mountu a co dělat pokud do nás, jakožto ležících, kope stojící útočník. Od konfliktu holých rukou jsme se dopracovali ke konfliktním situacím, ve kterých se vyskytují chladné zbraně (např. Laďou doporučovaný šroubovák) a pokoušeli se zejména zachytit útočící ruku se zbraní a to jak ve stoji, tak i na zemi. Většina z nás přitom byla vděčná za použité makety a získala nový respekt k útočícímu noži.

Drill pro nácvik kopů.Dále jsme dostali do těla při procvičování kopů a úderovky v sadách zakončených samozřejmě závěrečným únikem, přičemž následně se pokračovalo startováním z klidu do maxima.

Ke konci přišla třešnička na našem seminářovém dortu v podobě simulace reálného útoku obrněného útočníka vůči ležícímu obránci, jehož úkolem bylo samozřejmě se ubránit a následně zmizet z místa konfliktu nejbližším „exitem“. Prekérní situace.Celá situace byla zpestřena minimem místa, dalšími bojujícími dvojicemi a různými povalujícími se věcmi, které mohly posloužit k vylepšení útoku nebo obrany oběma stranám.

Na konci jsme si procvičili sundání útočníka z ležícího obránce a většina z nás spočítala vlastní modřiny. Takže co závěrem?! Snad stačí říct: jen houšť a větší kapky! Těšíme se na příští seminář s Laďou!17.10.2007 • RBSD.cz