RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Většinou jsou cesty ven ... dříve než začne boj.
Gabe Suarez
    ČLÁNKY | NÁVODY

Reportáž ze semináře Cut or Be Cut


 

Nácvik úderů loktemV sobotu 10. listopadu 2007 jsme uspořádali seminář poeticky nazvaný Cut or Be Cut. Seminář byl rozdělen na dvě tematické části. První část Defensive Tactics vedl Martin Mikolášek a jednalo se o základní principy tréninku reálné sebeobrany. Drouhou část Knife Survival vedl Laďa Matula a náplní cvičení bylo přežití střetu s nožem.

Po krátkém úvodu na téma Killer Instinct a jeho použití v sebeobraně rozjel Martin cvičení doslova ďábelským tempem, takže nakonec musel vynechat boxování na kyslíkový dluh. Po rozcvičce jsme se rozehřáli naskočenými koleny, bodyčeky, atp. Následoval trénink základních úderů vhodných pro sebeobranu na blízkou vzdálenost, a to hammer-fistů, loktů a úderů hlavou. A samozřejmě jejich aplikace v boji v postoji, při přechodu na zem, i na zemi, a naopak. Po procvičení taktiky a základních dovedností pro sebeobranu proti dvěma útočníkům jsme se vrhli na trénink správného zakrytí hlavy a jeho aplikace v protiútoku. Na závěr první části jsme si dali ještě průchod „uličkou smrti“ a trénink prorážení davu.

Prorážení davu 1 Prorážení davu 2 Prorážení davu 3 Prorážení davu 4

Druhou část začal Laďa povídáním o principech sebeobrany proti noži a tréninkových nožích. Procvičili jsme různé způsoby útoku nožem a základní drily Boj o nůžna zemi, v postoji a tzv. přirozené držení. Poté, co jsme si na bílá trička nakreslili umístění vnitřních orgánů, nás Laďa seznámil se zákeřnými zbraněmi a způsoby útoku. Následovaly boje o nůž z různých pozic a obrana proti noži na zemi. Procvičili jsme také způsoby obrany proti vyhrožování a ohrožování nožem na krku, zezadu, a podobně.

V tuto chvíli přišly na řadu rtěnky a barvící nože Sharkee. Procvičili jsme různé obrany a boje o nůž ve dvojicích a překvapivé útoky v situacích, kdy se s útočníkem museli vypořádat dva obránci. Obrana třetí osobyNásledovala asi nejzajímavější část semináře, kdy jsme pomocí žíněnek omezili prostor, kde se poté útočník pokusil ubodat svou oběť a dva obránci jí přispěchali na pomoc. Na uvolnění jsme procvičili lowkicky, kolena a kopání na zemi a následovaly modelovky ve dvojicích s „barvícími šroubováky“. Po té přišly na řadu boje o barvící nože ve trojicích, kdy byl útočník ten kdo první ukořistil nůž a další dva byli obránci.

Chi-kung?Přestože se všichni snažili udělat pro přežití maximum, na konci nezůstalo žádné triko bílé. V obou částech semináře jsme si výborně zamakali, na což někteří vzpomínali i celý následující týden. Věřím, že si ze semináře všichni odnesli, krom drobných zranění a dárku v podobě vlastního barvícího nože Sharkee, i nějaké dovednosti a získali zase o něco větší respekt k útočníkovi s nožem.19.11.2007 • Jan Bednařík