RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Rychlá reakce je dobrá, ale být o krok napřed je ještě lepší.
Gabe Suarez
    ČLÁNKY | NÁVODY

Reportáž ze semináře Anti Ambush (UC)


Název čtvrtého semináře Urban Combatives s Lee Morrisonem nesl název "Anti Ambush". Tohle téma jsem zvolil, protože přepad je častou taktikou útočníků pro svoji efektivitu. Bylo velice přínosné vidět, jak se k této problematice Lee postavil a jak tento modul vyučuje.
 

Sobota (5.10.2012)

Celý první den byl o tréninku "Základní krycí pozice" (Default Cover). Hlavním rysem a taktikou přepadu je jeho agresivita a neočekávanost. To znamená, že jsme se snažili pilovat pokud možno univerzální odpověď na možné útoky. Snažit se získat přehled a zjišťovat co se děje, může být v takové kritické situaci fatální chybou. Poté co jsme natrénovali tuto odpověď jsme se věnovali protiútokům. Protože člověk má tendence po tom co se zakryje ztuhnout, je protiútok jedinou vhodnou odpovědí na to, jak tento stav - ztuhnutí - překonat. Zde již došlo na bleskové údery, kopy, klinče, atd. Každý si upravil arzenál podle vlastních dovedností a schopností. Nutno dodat, že ani základní kryt neměli všichni stejný, ale otestovali si jej plnokontaktními drily takže rozhodně bylo na čem stavět.

Závěr prvního dne tvořily modelové situace. Byla to veliká bitva jak ze strany obránců, tak i útočníků. Než se prostřídali všichni účastníci, tak byl konec prvního tréninkového dne.
 

      

 

Neděle (6.10.2012)

Druhý den byl čas podívat se hned na několik témat. První bylo použití boxerských technik v sebeobraně a historický pohled na zápasy bez rukavic. Nejprve jsme se věnovali metodám tréninku a boje s použitím pěstí, tak jak byl provozován dříve, než se začaly používat boxerské rukavice. Seznámili jsme se s technikami boxerů jako byly například: Daniel Mendoza, Robert Fitzsimmons, Jack Dempsey and Jack Johnson, kteří si z tohoto starého umění osvojili některé postupy do svého arzenálu.

Další částí bylo použití boxerských technik do sebeobranné situace. Zde stačí změnit postoj nebo cíle a máte ze sportovního zápasu velice efektivní sebeobranný systém. Tak jak to boxeři občas předvedou i na ulici.

Třetí část byla věnována situaci co dělat po konfliktu, jak hovořit s policií, případně jak odpovídat na otázky při soudním jednání. Bylo vidět, že systém Lee Morrisona jde mnohem dále než jen k fyzické konfrontaci. Tohle byla opravdu povedená část s mnoha přínosnými informacemi.

Poslední téma bylo věnováno psychologii. Zejména agresivitě v boji. Protože na tohle téma debatuju s Lee Morrisonem často a rád, tak nechal prostor k tomu, aby i veřejnost trochu pronikla k těmto informacím. Výborné je to, že dostáváte prvotřídní informace v tak praktickém a jednoduchém podání, že je můžete aplikovat prakticky okamžitě. To je velice silná stránka, když studujete u Lee Morrisona, dostáváte vše tak jednoduše a přímočaře, že si říkáte, že je divné, že jste na to nepřišli sami. O tom jsme se přesvědčili i třetí den.
 

   

 

Pondělí (7.10.2012)

V pondělí jsme měli úvodní hodinu instruktorského kurzu. Tato úvodní hodina zabrala téměř půl dne a byla nabitá informacemi, které Lee posbíral během několika desetiletí tréninku a učení bojových systémů a sebeobrany. Lee mi nabídl, po několika letech spolupráce, že můžu absolvovat tento kurz. Ono to není jako v mnohých jiných systémech, že si zaplatíte a absolvujete kurz. Už jen to, že se do takového kurzu vůbec dostanete je veliký úspěch. Protože již dlouho spolupracuji s několika instruktory, tak jsme nakonec nastoupili do tohoto kurzu čtyři: Já, Radek Erben (RBSD Olomouc), Lukáš Wolf (Fightclub Brno) a Standa Vaněk (RBSD Jihlava).

Trénovali jsme tři tréninkové moduly - Hard Skills, ECQ a Counter Knife. Všechno učení bylo prokládáno nejen informacemi, jak to správně dělat, ale také to jak to efektivně učit.

Po tréninku se Lee přišel podívat na pondělní trénink RBSD. Setkal se tam s 30 lidmi, kteří na tréninku nechali úplně vše, takže to byla ta nejlepší tečka za tímto intenzivním třídenním tréninkem.

Už se těším na další seminář Urban Combatives u nás nebo na naše tréninky Lee Morrisonem v Anglii. Zkušenosti a znalosti ze semináře si určitě zopakujeme na nějakém semináři v Olomouci.
 

 


01.11.2012 • Martin Mikolášek