RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Rychlá reakce je dobrá, ale být o krok napřed je ještě lepší.
Gabe Suarez
    ČLÁNKY | NÁVODY

Příprava na střet - Bojové systémy


Jestliže se podíváte na sekci o nás a na přehled trenérů, bude vám na první pohled jasné, že tréninky v RBSD Olomouc nejsou postaveny na jediném systému. My jsme si naše trenéry vybírali tak, aby se jejich silné stránky doplňovaly a pracovali se stejnými myšlenkami s principy. Mnohokrát jsem byli svědky toho, jak systém založený na výběru nejlepších technik z různých stylů byl ve finále nefunkční. Abychom se vyvarovali této chyby, nesnažíme se pitvat jednotlivé pohyby a sestavovat nový systém, využíváme kompletní metody našich trenérů pro určité situace - tak jak byli původně zamýšleny.

          

Je jasné, že výběr instruktorů, tak aby dohomady tvořili opravdu funkčí výcvikový program, není otázkou pár měsíců. Je potřeba vědět co hledáte, mít přehled a zkušenosti i z mnoha dalších odvětví a v neposlední řadě chuť do tréninku a bohužel i dostatek financí. Každý z našich instruktorů je světově uznávaným odborníkem, proto považujeme za veliké štěstí a čest, že jsme je všechny mohli poznat osobně a navíc, že aktivní spolupráce s nimi trvá i nadále.

V RBSD Olomouc jsme pro přípravu pro fyzický střet zvolili systémy dvou špičkových trenérů - Urban Combatives - Lee Morrisona a Crazy Monkey Defense Program - Rodney Kinga. Urban Combatives je systém zaměřený jen na sebeobranu. Obsahuje obrovské kvantum informací o tom jak situacím přecházet a jak se chovat v předkonfliktní fázi. O efektivitě není potřeba pochybovat. Když poznáte Lee Morrisona osobně, bude vám jasné, že je to praktik každým coulem. 

Crazy Monkey Defense Program (CMPD) je systém jehož těžištěm je boj v postoji - Crazy Monkey Boxing. Nejde zde v první řadě o sebeobranu, ale o trénink funkčních technik a postupů. V RBSD používáme CMDP právě pro sparringy, tréninky boxu, boj v klinči atd... CMDP je jedinečný právě v tom jak dokázal propojit sportovní a sebeobranou formu boje.

Velikou výhodou těchto systémů je, že si v ničem neodporují. Maximálně tento mix nabídne dvě různé, ale kvalitní, varianty řešení daného problému. Když je jediným cílem být efektivní v boji, tak stěží člověk přijde s naprosto odlišnými přístupy. Ačkoliv Lee Morrison má trénink zaměřený na sebeobranu, chodí se svými studenty do boxerského klubu nebo spolu zápasí - ví že mu to velice pomůže i v sebeobraně. Rodney King zase efektivitu CMPD otestoval při dlouholeté práci vyhazovače a nyní trénuje už jen pro svůj osobní rozvoj.

Tento výčet by nebyl úplný kdybych se nezmínil o našem prvním instruktorovi, který nás seznámil s metodami tréninku reálné sebeobrany a tím je Laďa Matula. Neustále používáme Laďovy drily pro rozvoj kondice, nasazení, a dalších důležitých atributů pro sebeobranu. Laďa při svém pobytu v USA získal bohaté zkušenosti se systémy Krav Maga, Kappap a Jim Wagner Reality Based Personal Protection. Jeho tréninky byly vždy náročné a toho se držíme i nadále, vždyť to co do tréninku vložíte, to si z něj také odnesete.

Na trénincích a seminářích sebeobrany se vždy cvičí prvky z Urban Combatives i CMDP. Máme tréninky zaměřené konkrétně na CMDP nebo grappling. Také máme skupinu, která trénuje většinu věcí jen z Urban Combatives. Samozřejmě je možné si domluvit tréninky pouze jednoho systému, ať už jako seznámení nebo proto, že studentům vyhovuje tento směr. Ale tato forma je spíše záležitostí soukromých tréninků nebo seminářů.


      

 

Urban Combatives a Crazy Monkey Defense Program jsou naše dva hlavní pilíře sebeobrany. Zejména té oblasti, která se týká fyzického střetu a boje samotného. Pro střelné zbraně, modelové situace, atd., využíváme informace z dalších systémů. Ale o tom někdy příště.15.08.2011 • Martin Mikolášek