RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Většinou jsou cesty ven ... dříve než začne boj.
Gabe Suarez
    ČLÁNKY | NÁVODY

Jim Wagner's Reality Based Personal Protection


 

Logo Personal ProtectionJméno Jim Wagner není potřeba nijak dlouho představovat. V naší republice je známý převážně z časopisů a instruktážních videí z oblasti reálné sebeobrany (Reality Based Self Defense).

Jim má za sebou mnoho let tréninku bojových umění, aktivní služby u policie, armády nebo třeba US Air Marshals (ochrana na palubě letadel). Absolvoval mnoho kurzů určených pro specialisty z řad armády, policejních jednotek, osobní ochrany… Několik posledních let se naplno věnuje trénování ostatních. A to nejen elitních týmů po celém světě, ale velkou část svého času věnuje osobní ochraně civilistů.

Jim Wagner's Reality Based Personal Protection je souhrn dovedností, které mají za cíl zvýšit úroveň osobní ochrany studentů. Je rozdělen na 2 úrovně. V tomto článku bych se podrobněji věnoval první úrovni (1 Level Course).

Obrana na zemiKurz je pětidenní a trénuje se každý den 8 hodin. Je nutné upřesnit, že se nejedná vždy o fyzický trénink. Je mnoho věcí, které spadají spíše do psychologické nebo mentální přípravy.

Každý den je věnován jednomu tématu. Takto je možné se na danou věc podívat z více směrů a osvojit si více dovedností. Protože se za 8 hodin stihne probrat skutečně velké množství informací je výhodou to, že Jim na začátku rozdá každému rozvrh a je možné si takto lépe zapamatovat všechny cvičení nebo si dělat poznámky.

Je na každém jestli se rozhodne absolvovat kurz určený pro instruktory nebo pro studenty. Instruktorský kurz neznamená nutně to, že každý kdo jej absolvuje musí tento systém vyučovat. Jedná se jen o rozšíření a prohloubení informací, které jsou nabízeny v kurzu pro studenty. Nicméně pro každého, kdo se věnuje výcviku jiných osob je toto cesta jak získat velice kvalitní informace přímo od zdroje.

 

Den 1 – Defensive Tactics

Logo Defensive TacticsJim vysvětluje průběh konfliktu na grafuPrví den semináře je věnován boji v postoji. První část je věnována správnému postoji a pohybu při konfliktu. Nejedná se jen o klasické kopy a údery ale velkou část tréninku Jim věnuje předkonfliktní části, správné pozici rukou při hovoru, typologii útočníků atd.

Pak již přijdou na řadu kopy a údery. Nečekejte zde žádné ekvilibristické kousky. Kopy jsou vedeny maximálně do výše pasu. Údery jsou stejné jako v jiných systémech. Výhodou je, že se údery cvičí nejen do klasických lap a štítů, ale také do lap ve tvaru lidské hlavy nebo na BOBovi (tréninkový manekýn).

Při výcviku se používají lapy ve tvaru lidské hlavyPo obědě trénink pokračuje přednáškou o průběhu konfliktu a stupnice použití síly (Use of Force Ladder). Takto obránce získá návod k použití technik podle jejich nebezpečnosti. Tomuto je věnována poměrně velká pozornost celý týden. Podle Jimovy teorie (a praxe) je důležité nejen vyhrát samotný boj, ale také vyhrát ten druhý boj – před soudem.

Poslední část tréninku je věnována sparringu a modelovým situacím.

 

Den 2 – Ground Survival

Logo Ground SurvivalJak sám název napovídá, je druhý den určen boji na zemi. Že nejde vždy jen o boj je jasné hned od začátku. Tam se student naučí různé druhy plížení a pohybu těsně při zemi. Jim zde využívá své znalosti z armády, ostřelovačského výcviku atd.

Dále, jako ve většině škol, je věnována část výuky pádům. Ty se prakticky neliší od pádů používaných v různých stylech bojového umění. Nejde ovšem jen o to umět spadnout když vás někdo hodí nebo podrazí. Ale také třeba když po vás někdo vystřelí. To je Jimova poměrně oblíbená činnost – střílet po cvičících z plynové airsoftové pistole. Takže po té co si každý vyzkouší pády je nucen je aplikovat pod palbou.

Ukázka technik na BoboviSamozřejmě dojde i na techniky jak se bránit a útočit v různých pozicích – Mount, Guard, Rear Naked Choke, Side Control a jiné. Je kladen velký důraz na to, aby se obránce dostal co nejrychleji zpět na nohy. Často za použití „špinavých“ technik. Takže útoky na genitálie, oči, prsty zaryté v obličeji jsou běžnou metodou jak se dostat zpět do postoje.

Protože je nutné počítat, že agresor na ulici nosí zbraně je procvičován i boj na zemi s nožem či pistolí. Jedním ze zajímavých cvičení je sparring kde je úkolem narazit soupeřovu hlavu do zdi. Tuto zkušenost získal Jim, když pracoval jako ostraha věznice a byl napaden vězněm, který se mu snažil rozbít hlavu o zeď. Po této zkušenosti ji Jim zařadil do svého výcviku.

Na závěr dne se studenti učí techniky proti stojícímu a kopajícímu soupeři. Například po sražení na zem atp.

 

Den 3 – Knife Survival

Logo Knife SurvivalShocknife v akciTřetí den semináře je věnován boji s nožem, nebo obraně proti útočníkovi s nožem.

Po rozcvičce a nezbytném zahřátí má Jim v oblibě předvést jak útočí trestanci v (nejen) Amerických vězeních. Vybere si několik lidí a zaútočí na ně. Na některé použil značkovací nože od firmy No Lie Blades aby potom mohl přesně popsat co jaké zranění způsobí. Na tomto semináři však používal s oblibou další druh cvičného nože. Jednalo se nůž od firmy Shocknife. Tento nůž má místo ostří vodivý materiál, který neustále jiskří pod napětím 22 000 Voltů. Můžete si být jisti, že toto „ostří“ ucítíte i přes oblečení a že ve vás protivník s tímto nástrojem vyvolá skutečný respekt. Mě osobně se tento nástroj velice zalíbil, tak jsem na sebe nechal několikrát zaútočit a musím přiznat, že jsem byl skutečně shockován.

Po tomto úvodu je trénink věnován již konkrétním technikám. Student se zde naučí techniky, které mají původ ve Filipínském stylu boje s nožem, Americké Námořní Pěchotě, stylu boje Apačských kmenů nebo třeba ve věznicích. Velice zajímavou částí je ukázka různých útoků s nožem typických pro různé země nebo regiony.

Trénink s umělou krvíPo procvičení všech možných útočných a obraných technik je velká část tréninku věnována sparingu a modelovým situacím. Necvičí se jen v tréninkové místnosti, část tréninku je také venku. Poslední část modelových situací se odehrává ve výtahu. Jedná se o trénink s použitím umělé krve. Takto student získá pojem o tom jaké techniky je schopen provést když má ruce kluzké a potřísněné krví. A vůbec zde nejde o to soupeře porazit, ale dostat se pryč z výtahu.

Mimo cvičeních popisovaných výše se zde student dozví mnoho a typech zranění, reakcích těla na zranění, první pomoci, typech útočníků, improvizovaných zbraních atd.

 

Den 4 – Crime Survival

Logo Crime SurvivalPředposlední den semináře je věnován ochraně před zločinem. Trénink začne „přepadením“. Znamená to, že jeden z instruktorů s plynovou pistolí přepadne tréninkovou místnost, která se na okamžik přemění v banku. Po prvních výstřelech všichni padnou k zemi. Lupič sebere lup a prchne. Potom nastoupí Jim a začne vysvětlovat jak bude postupovat policie, jak zajistit alespoň nějaké důkazy...

Další část dne se odehrává podle hesla „poznej svého nepřítele“. Jsou zde popisovány různé typy útočníků, důvody pro páchání zločinu atd.

Hodně času se tráví také v učebně při vysvětlování teorieAčkoliv je čtvrtý i pátý den méně fyzicky náročný než předchozí tři, konkrétním fyzickým technikám se ani tu nevyhnete.

Na zahřátí je procvičována obrana proti skupině protivníků. Je pravdou, že napoprvé se téměř nikomu nepodařilo dostat se ve zdraví do bezpečí. Ale postupným cvičením se naše šance zlepšovaly.

Dále se trénovalo odebrání zbraně útočníkovi. Nešlo jen o konkrétní techniky, ale také o důvody, proč se pouštět do této, velice nebezpečné akce. Jimovo pravidlo pro Gun Disarming (odzborjení protivníka) je jednoduché a aplikovatelné na všechny situace – přesně podle pravidel Reality Based Tréninku.

Více než kdy jindy se trénink zabývá situací před a po konfliktu (Pre Conflict, Post Conflict).

Další velice cenou lekcí je simulace soudního procesu. Lze říci, že tam kde mnozí s tréninkem končí Jim teprve začíná.

Vše začalo přepadením. Byl jsem „přepaden“ v „baru“. Naštěstí jsem se ubránil, ale tím moje skutečné potíže teprve začaly. Jim zařídil soudní proces a velice snadno dokázal, že i když jsem se bránil tak jsem byl usvědčen z napadení. Všichni diváci, co viděli rvačku, byli totiž kamarádi, mého útočníka.

Dále je nacvičována obrany proti použití pepřového spreje nebo jiné chemikálie. Na závěr se Jim věnuje aktivní i pasivní ochraně vlastního domova.

 

Den 5 – Terorism Survival

Logo Terorism SurvivalNěkdy je nutné bojovat, i když jsou šance na úspěch mizivéPoslední den je věnován terorismu. Na první pohled to vypadá jako dost extrémní záležitost trénoval studenty jak přežít terorismus. Ale poté co pochopíte z jakého světa Jim pochází tak se už tolik nedivíte. Znalosti zde nabyté můžete využít například při střelbě ve škole (při psaní tohoto článku se opět střílelo v USA na střední škole).

Trénink začíná ochranou proti granátu. Naučíte se jak chránit sebe a blízkou osobu před výbuchem granátu. Zjistíte, že mnohdy, i když neuděláte žádnou chybu, nepřežijete. Kromě dobrého výcviku potřebujete také trochu štěstí.

Tohle uvidíte jako první po cvičném bombovém Další část je věnována situaci při přepadení objektu teroristy. Naučíte se jak předstírat mrtvého nebo jak se chovat v situaci, kdy jste zajati jako rukojmí.

Dále se studenti seznámí se základem ostřelovačské disciplíny. Ani ne tak z pohledu samotného snipera jako spíše z pohledu terče. Cenná, nicméně bolestivá zkušenost.

Velice zajímavý je i trénink přímo na ulicích města. Zde se studenti naučí jak zjistit, že jsou sledováni a jestli ano, tak jak se zbavit sledovatelů. Také se zde studenti učí vytipovat snadnou kořist pro únos nebo přepadení.

Cvičné „bomby“ made by Jim WagnerPoslední část tréninku se odehrává opět v místnosti. Tentokrát je v místnosti umístěno několik „výbušných“ systémů, které mají studenti za úkol nalézt. Nesmíte vynechat jediné místo. To znamená, že musíte hledat i v odpadkovém koši, podhledech, zkrátka všude. A i zde se dočkáte překvapení.

 

Závěr

Kurzy vyučované Jimem Wagnerem nabízí velice komplexní pohled na sebeobranu dnešního světa. Nejde zde ani tak o konkrétní techniky jako spíše o jejich zasazení do reálných podmínek. Je mnoho stylů , tradičních i moderních, které mají funkční techniky využitelné v reálném střetu. Ale u žádného jsem se zatím nesetkal s takto propracovanou předkonfliktní a pokonfliktní částí tréninku. Právě tento ucelený pohled na sebeobranu má vliv na rostoucí oblibu systémů RBSD.

Obrana proti nožiMyšlenka celého týdenního semináře je, zvýšit schopnost studenta se ubránit v reálném střetu – udělat z něj nesnadný cíl. Není důležité, jestli jste pokročilý student některého z bojových systémů nebo naprostý začátečník. Každý si zde přijde na své. Začátečník ztratí iluze o sebeobraně a nahlédne na možný konflikt reálnějším pohledem. Pokročilý bojovník si vyzkouší své techniky a postupy na moderním vybavení a všimne si drobných a důležitých detailů, které nezkušeným zůstanou skryty. Každý si odnese z týdenního cvičení velké kvantum informací a je jen na něm, jestli je dále využije při svém tréninku či nikoliv. Vzhledem k velkému množství probrané látky není možné si kvalitně osvojit veškeré techniky a postupy probrané za týden. Já sám tento „příjemně“ strávený čas vnímám jako startovní čáru pro zájemce o reálnou sebeobranu. Jestli si student bude nabyté zkušenosti upevňovat pravidelným tréninkem je na dobré cestě zvládnout případnou kritickou situaci. Protože postupy které se naučí během tohoto týdne již zachránily mnohým lidem život, zdraví nebo majetek.

Zkušenosti získané na semináři v mnohém obohatily pravidelné tréninky reálné sebeobrany v RBSD.cz. Protože je nutné získané informace a dovednosti dále trénovat budeme se v některém z budoucích seminářů více věnovat Reality Based Personal Protection Systém Jima Wagnera.

Já a JimProtože kvalitní informace nevytěsní jinou kvalitní informaci, tak se u nás nesetkáte jen s Jimovým systémem. Nadále používáme postupy z jiných systémů a naší vlastní praxe a tréninku. Jestliže bude zájem můžeme uspořádat seminář přesně podle osnov jednoho ze seminářů Reality Based Personal Protection. Při dostatečném počtu zájemců i mimo Olomouc. Vzhledem k vybavení je v tuto dobu možné zorganizovat seminář: Defensive Tactics, Ground Survival a Knife Survival. Zbývající dva semináře bude možné zorganizovat až po doplnění specielních tréninkových pomůcek.

Pro více informací o Jimově systému nebo semináři navštivte přímo webovou stránku www.jimwagnertraining.comnebo mi napište na email RBSD@centrum.cz02.11.2007 • Martin Mikolášek