RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Ze schopností pramení sebedůvera. Sebedůvěra minimalizuje strach a obavy.
Gabe Suarez
    ČLÁNKY | NÁVODY

Druhý seminář Urban Combatives


Druhý seminář Urban Combatives, který se konal 5. a 6. února v Olomouci, se povedl na výbornou. Lee začal první den krátkým představením základů a principů, ze kterých se skládá jeho systém, a poté již začal trénink. Jako první jsme cvičili údery na velmi krátkou vzdálenost (EQC). V zásadě se jednalo o útoky při jakémkoliv omezení (v sedě, při natlačení na zeď, atp.). Nešlo pouze o samotné zasažení cíle, ale i o to zasahovat na krátkou vzdálenost s maximální silou, z krytu, jak využívat okolí, atd.

Od toho byl už jen krůček ke konceptu zvanému Shredder. Jedná se o způsob boje, na velice krátkou vzdálenost, jehož hlavní síla spočívá v trhání, kousání a jiném ničení zejména protivníkova obličeje. Tento koncept vymyslel a rozpracoval Richard Dimitri (Senshido - Kanada). To, že je v krajním případě možné zaútočit prsty na soupeřův obličej a oči, je obsaženo snad ve všech sebeobranných systémech. Ale rozpracovat tuto myšlenku dále a vytvořit Shreddera poukazuje na velice nekonvenční myšlení. Celá tato část proběhla se souhlasem Riche Dimitriho, který byl nakonec rád, že se o jeho systém zajímáme i v České Republice. Lee sám Shreddera trénoval, takže jsme měli představu o tom, jak se tento koncept cvičí. Ale samozřejmě jsme byli rádi za Leeho modifikace a názory. Nicméně je to jen nástroj, a je dobré jich mít v záloze co nejvíce, proto konec prvního dne byl věnován rozvoji síly úderu.

Druhý den začal tam kde první skončil - nácvikem výbušnosti a mechaniky pro údery. Dále jsme projeli velkou škálu drilů, od drilů simulujících vyčerpání a nasazení, po drily na rozvoj agresivity, kdy jsme skrze bolest trénovali útoky s maximální agresivitou a nasazením. Samozřejmě nechyběl trénink agresivity spojený s psychologickou přípravou. Nahlédli jsme do metody jak ovládat strach a naučit mozek pracovat i v kritických okamžicích (NLP - Neural Linguistic Programming). Poslední část jsme věnovali preventivním útokům a metodám jak odvést pozornost útočníka. Tady se na plno projevil herecký talent, kterého má Lee opravdu hodně.

Můj osobní názor je ten, že se druhý seminář povedl ještě více než první. Možná to bylo tím, že jsme si zvykli na výukové metody Urban Combatives, a věděli jsme, jak k nim přistupovat. Velice příjemně mě překvapilo, jak do sebe jednotlivé disciplíny zapadají. Děláte prakticky pořád to samé, jen v jiných situacích - a o to jde v sebeobraně především: Vyřešit danou situaci a ne sbírat a aplikovat techniky.

Velmi kladně hodnotím to, že Urban Combatives není jen o boji, ale Lee má veliký přehled i o metodách jak trénovat sílu, agresivitu, výbušnost, mozek, atd. A že nám nejen ukáže, jak to má vypadat, ale i metody, které k danému cíli vedou.

 

Galerie ze semináře

Nácvik úderů na těsnou vzdálenost (ECQ):
 

  

 

Koncept Shredder, Lee nám ukázal vlastní pojetí této metody, jejímž původcem je Richard Dimitri (Kanada):
 

      

 

Nácvik síly úderu za použití správné mechaniky a nasazení:
 

  

 

Nezbytné drily pro rozvoj kondice, tentokrát s pomocí gumových expanderů:
 

  

 

Trénink zvládání bolesti:
 

      

 

Dril na přepnutí mezi tréninkovým nasazením a "Combatives nasazením":
 

  

 

Preventivní útoky jsou silnou stránkou Urban Combatives:
 

    

 

Maximální nasazení a agresivita je vyžadována ve většině drilů:
 

  

 

Hlavní je udržet si myšlenku na svůj cíl, za každé situace:
 

  


19.02.2011 • Martin Mikolášek