RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Ze schopností pramení sebedůvera. Sebedůvěra minimalizuje strach a obavy.
Gabe Suarez

Třetí seminář Urban Combatives
 

Třetí seminář Urban Combatives (únor 2012) byl opět dvoudenní. První den jsme se učili jak přestát situaci, která je často tou nejkritičtější chvílí v životě - boj proti soupeři s nožem. Začali jsme postupně, od možných preventivních útoků na útočníka, který ještě nůž nevytáhl, až k situacím, kdy už je nůž ve hře a vy máte jen zlomky času k tomu, abyste udělali poslední pokus o vyhnutí se čepeli a protiútoku na agresora.

 

Lee se opět ukázal jako výborný učitel a bojovník v jedné osobě. Sám musel tento problém řešit nejednou a zatím pokaždé uspěl, těm kdo byli v sobotu na place je jasné proč. Nejde o techniku, která je tak promyšlená, že jakmile se ji naučíte již máte vystaráno. Jde o nasazení, nastavení mysli na mysl predátora a pár jednoduchých principů, které vás dovedou k cíli.

 

Tohle ostatně lze nalézt v celém systému Urban Combatives. Bylo to vidět na lidech, kteří zde nebyli poprvé, ale třeba hned potřetí, že jsou na tuto vlnu naladěni a pracují na plné obrátky.

 

Na závěr dne jsme si každý vyzkoušeli napadení nožem jako modelovou situaci. Využili jsme k tomu dva High Gear obleky a jeden oblek z dílny RBSD. Vše dopadlo dobře a proto jsme to mohli večer probrat v hospůdce.

 

Druhý den byl ve znamení bojového výcviku z doby Druhé Světové Války. Byl jsem překvapený, kolik lidí zajímal právě tento systém. A opět jsme dostali parádní náhled na dobu, její instruktory a metody, kterými procházeli Brtiští Commandos a agenti vysazovaní do okupované Evropy. Stejně tak jako metody USMC (Námořní Pěchota US Army) pro boj v poli i pro MP (Military Police). Ihned od začátku bylo jasné, že doba si žádala to nejhrubší a v co nejkratším čase. Osoby, které musely použit tyto dovednosti, nebraly zajatce a nijak nešetřily nepřátele. Skákání na ležícího protivníka bylo naprosto běžnou věcí a osvědčenou taktikou.

 

Metody boje s tyčí určené pro MP nebyly podobné tomu, co vidíme nyní ve filipínských stylech, nebo systémech boje s teleskopickým obuškem. Ale myslím si, že každému bylo jasné, že si MP-ci uměli sjednat respekt velice rychle.

 

Protože zbylo trochu času, tak jsme se věnovali principu nazvanému "Flanking". Zde si studenti filipínských stylů přišlina své a jistě nelezli zajímavé taktické postupy toho co znají ze svých tréninků.

 

Opět se ukázalo, že to nejsou čáry a magie co rozhoduje v boji. Lee učí a používá to co je v základech většiny systémů sebeobrany. Jeho vyjímečnost je v tom, že to prostě dělá perfektně.

 

Další fotky naleznete v galerii na Facebooku.

 


 
Urban Combatives, únor 2012