RBSD | Reálná Sebeobrana a Atletická BázeMenu Button
Gabe Suarez
Většinou jsou cesty ven ... dříve než začne boj.
Gabe Suarez

Třetí seminář Urban Combatives
 

Třetí seminář Urban Combatives (únor 2012) byl opět dvoudenní. První den jsme se učili jak přestát situaci, která je často tou nejkritičtější chvílí v životě - boj proti soupeři s nožem. Začali jsme postupně, od možných preventivních útoků na útočníka, který ještě nůž nevytáhl, až k situacím, kdy už je nůž ve hře a vy máte jen zlomky času k tomu, abyste udělali poslední pokus o vyhnutí se čepeli a protiútoku na agresora.

 

Lee se opět ukázal jako výborný učitel a bojovník v jedné osobě. Sám musel tento problém řešit nejednou a zatím pokaždé uspěl, těm kdo byli v sobotu na place je jasné proč. Nejde o techniku, která je tak promyšlená, že jakmile se ji naučíte již máte vystaráno. Jde o nasazení, nastavení mysli na mysl predátora a pár jednoduchých principů, které vás dovedou k cíli.

 

Tohle ostatně lze nalézt v celém systému Urban Combatives. Bylo to vidět na lidech, kteří zde nebyli poprvé, ale třeba hned potřetí, že jsou na tuto vlnu naladěni a pracují na plné obrátky.

 

Na závěr dne jsme si každý vyzkoušeli napadení nožem jako modelovou situaci. Využili jsme k tomu dva High Gear obleky a jeden oblek z dílny RBSD. Vše dopadlo dobře a proto jsme to mohli večer probrat v hospůdce.

 

Druhý den byl ve znamení bojového výcviku z doby Druhé Světové Války. Byl jsem překvapený, kolik lidí zajímal právě tento systém. A opět jsme dostali parádní náhled na dobu, její instruktory a metody, kterými procházeli Brtiští Commandos a agenti vysazovaní do okupované Evropy. Stejně tak jako metody USMC (Námořní Pěchota US Army) pro boj v poli i pro MP (Military Police). Ihned od začátku bylo jasné, že doba si žádala to nejhrubší a v co nejkratším čase. Osoby, které musely použit tyto dovednosti, nebraly zajatce a nijak nešetřily nepřátele. Skákání na ležícího protivníka bylo naprosto běžnou věcí a osvědčenou taktikou.

 

Metody boje s tyčí určené pro MP nebyly podobné tomu, co vidíme nyní ve filipínských stylech, nebo systémech boje s teleskopickým obuškem. Ale myslím si, že každému bylo jasné, že si MP-ci uměli sjednat respekt velice rychle.

 

Protože zbylo trochu času, tak jsme se věnovali principu nazvanému "Flanking". Zde si studenti filipínských stylů přišlina své a jistě nelezli zajímavé taktické postupy toho co znají ze svých tréninků.

 

Opět se ukázalo, že to nejsou čáry a magie co rozhoduje v boji. Lee učí a používá to co je v základech většiny systémů sebeobrany. Jeho vyjímečnost je v tom, že to prostě dělá perfektně.

 

Další fotky naleznete v galerii na Facebooku.

 


 
Urban Combatives, únor 2012